Ciekawostki

Słowo materac pochodzi od arabskiego słowa „matrah” i oznacza „coś rzuconego na ziemię”. Mieszkańcy Półwyspu spali na matach, na które rzucali poduszki, jednak dzisiejszy kształt materaca to zasługa Rzymian, którzy do spania używali worków wypełnionych sianem.

czytaj całość »
Coś pod głowę

Od tego, w jaki sposób i na czym śpimy , zależy to czy wstaniemy wypoczęci. Na komfort snu ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich może być niewłaściwa pozycja w czasie snu, np. spanie na brzuchu z głową przekręconą na bok. W takiej pozycji mięśnie nie mogą się dobrze rozluźnić, zamiast odpocząć, napinają się jeszcze bardziej. Za miękki lub za twardy materac także odpowiada za nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa szyjnego, powodując napinanie mięśni szyjnych kręgosłupa.

Gdy budzimy się zmęczeni z bólem karku, szyi lub usztywnionym karkiem , powinniśmy przyjrzeć się naszej poduszce. Nie tylko jej składowi, ale przede wszystkim wielkości i profilowi. Zbyt wysoka lub za duża poduszka powoduje nadmierne napięcie mięśni w obrębie karku i barków. Poduszka typu „naleśnik” też nie wydaje się odpowiednim wyborem. Oczywiście poduszka jest tylko jednym z wielu czynników, odpowiedzialnym za jakość snu. Jednak jej wymiana wydaje się najprostszym i najtańszym sposobem, na poprawę komfortu snu. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się spanie na specjalnie wyprofilowanej poduszce. Specjalny kształt dostosowuje się do fizjologicznej krzywizny kręgosłupa, niezależnie czy śpimy na plecach czy na boku. Poduszka o właściwościach ortopedycznych powinna posiadać odpowiednią wielkość. Wybierając wielkość poduszki powinniśmy zwrócić uwagę na budowę anatomiczną naszego ciała. Największe znaczenie ma szerokość barków. Dla osób z szerokimi barkami i dużą masą ciała, wybierajmy poduszki grubsze ( 13-15 cm). Natomiast dla osób o mniejszej szerokości barków i drobnej budowie ciała oraz mniejszej masie, wybierajmy poduszki niższe (9-12 cm). W taki sam sposób jak wielkość, dobieramy także twardość poduszki. Dla osób lżejszych odpowiednim wyborem będą poduszki z miękkim wypełnieniem np. pianka z pamięcią kształtu typu Visco. Dla osób cięższych wybierajmy poduszki z pianki termoelastycznej lub lateksu.

Materacowe ABC

1.Sprężyny typu bonell

Sprężyny bonellowe charakteryzują się dużą sprężystością progresywną. To znaczy, że ich opór się zwiększa, w miarę naporu. Materac z takimi sprężynami sprawdzi się zarówno dla osób lekkich, jak i dla tych o wyższej wadze. Sprężyny tego typu są połączone szeregowo za pomocą drutu. Rozwiązanie takie cechuje duża wytrzymałość i niska cena, dzięki temu materace  idealnie sprawdzają się jako materace hotelowe. Wadą takiego rozwiązania jest ich elastyczność powierzchniowa , czyli możliwość rozkładania ciężaru. Dzięki połączeniu sprężyn drutem, ciężar rozkładany jest na większą ilość sprężyn, które uginają się pod ciężarem nawet w miejscach , gdzie nie występuje bezpośredni kontakt z ciałem. Niestety ma to wpływ na ergonomię snu.

2.Sprężyny kieszeniowe

Sprężyny kieszeniowe są znacznie mniejsze od bonellowych. Dodatkowo nie są ze sobą bezpośrednio połączone. Każda sprężyna schowana jest w kieszonce ze specjalnego, bardzo mocnego materiału. Kieszonki te są ze sobą sklejane w odpowiedni sposób.Występuje kilka rodzajów klejenia. Sprężyny mogą być klejone bocznie, gdzie kieszonki są sklejane bokami. Dzięki temu w materacu pracują tylko te sprężyny na które jest nacisk. Nazywamy to elastycznością punktową.Takie rozwiązanie przekłada się bezpośrednio na komfort snu . Materac podpiera miejsca styku z ciałem. Inny rodzaj klejenia to klejenie górne. W tej metodzie kieszenie przyklejane są do materiału na górze i na dole kieszeni. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane w materacach hotelowych. Gdzie dużą role odgrywa wytrzymałość materaca. Sprężyny kieszeniowe idealnie nadają się do podwójnych materacy.

3.Sprężyny multipocket

Sprężyny multipocket mają podobną budowę do sprężyn kieszeniowych. Różnica polega na ich wielkości co ma wpływ na ich ilość. Większa ilość sprężyn przekłada się na zwiększoną elastyczność punktową. Im więcej miejsc podparcia tym wygodniejszą i zdrowszą pozycję w czasie snu może przyjąć nasze ciało. Zwiększona ilość sprężyn wpływa także na wytrzymałość materaca.

4.Pianka termoelastyczna

Pianka termoelastyczna zwana też „leniwą” to rodzaj pianki która zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Pianka taka przejmuje ciepło ciała podczas snu i idealnie dopasowuje się do jego kształtu, zapewniając odpowiednie podparcie na całej jego długości. Dzięki takim właściwościom pianka ta działa przeciwodleżynowo. Materace z pianki termoelastycznej dedykowane są dla osób o spokojnym śnie.

5.Pianka wysokoelastyczna

Pianka wysokoelatyczna poliuretanowa typu HR zbudowana jest z milionów pęcherzyków, co zapewnia perfekcyjne dopasowanie materaca do kształtu ciała i gwarantuje przyjemny komfortowy sen. Materac z pianki wysokoelastycznej jest dość lekki. Kolejnym atutem porowatej struktury komórkowej pianki HR jest doskonała wentylacja materaca, dzięki której uniemożliwiony zostaje rozwój wszelkiej pleśni i grzybów. Jest to więc materac idealny dla alergików.

6.Pianka poliuretanowa

Jest to jeden z podstawowych produktów używanych przy produkcji materacy. Obecnie używane technologie stosowane w produkcji pianek zdecydowanie wydłużają ich żywotność ograniczając utlenianie i wygniatanie.

7.Mata kokosowa

Mata kokosowa jest naturalnym surowcem pochodzącym ze skorupy orzecha kokosowego.Włókna kokosowe połączone są ze sobą lateksem (mleczkiem kauczukowym). Kokos nie wydziela żadnych toksyn ani substancji, które mogłyby działać na drogi oddechowe lub skórę człowieka. Mata kokosowa izoluje pole magnetyczne (wpływa na samopoczucie). Jest materiałem przewiewnym co umożliwia cyrkulacje powietrza , dzięki temu wchłania wilgoć i odprowadza go na zewnątrz. Wpływa to bezpośrednio na zachowanie odpowiednich warunków higienicznych wewnątrz materaca. Materac w wkładem kokosowym nadają się dla osób z większą wagą.

8.Pianka lateksowa

Pianka ta powstaje w wyniku połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Lateks charakteryzuje się wysokim komfortem użytkowania oraz zapewnia długi okres użytkowania bez utraty swoich właściwości. Dzięki systemowi wewnętrznych kanalików w materacu lateksowym następuje swobodna wymiana powietrza . W lateksie nie rozwijają się bakterie i grzyby co czyni go odpowiednim wyborem dla alergików.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl